Z okazji 25. rocznicy awarii w samym centrum Czarnobyla uroczyście otworzono kompleks „Gwiazda piołun”. Znajdują się tam pomniki upamiętniające awarię, a także opuszczone wsie i miasteczka. Budowę memoriału obserwował dr Marek Rabiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
„I trzeci anioł zatrąbił:
I spadła z nieba wielka gwiazda, płonąca jak pochodnia,
A spadła na trzecią część rzek i na źródła wód.
A imię gwiazdy zowie się Piołun.
I trzecia część wód stała się piołunem,
I wielu ludzi pomarło od wód, bo stały się gorzkie”
(Ap 8, 10-11)
Ten fragment Apokalipsy św. Jana praktycznie od pierwszego dnia po katastrofie łączony jest z awarią w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wszystko z powodu rosnących na Polesiu dwóch gatunków pospolitych roślin z rodziny astrowatych – bylicy pospolitej i bylicy piołunu. Bylica pospolita jest bowiem często określana na Ukrainie jako nechworoszcz lub czarnobyl, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “czarny piołun”. Z kolei bylica piołun, której ukraińska potoczna nazwa to polyn, znana jest ze gorzkiego w smaku olejku, który wykorzystywano do produkcji legendarnego absyntu. Warto jednak podkreślić, że w Biblii chodziło o zupełnie inną roślinę – tzw. piołun żydowski, który rośnie wyłącznie na pustyniach”.
ZOBACZ TAKŻE: Piołun
Słowa z Apokalipsy odnajdziemy jednak m.in. na krzyżu witającym wszystkich odwiedzających miasto Prypeć, a ich artystyczną interpretację w postaci ogromnego stalowego anioła odnajdziemy w parku położonym wzdłuż ulicy Sowieckiej w centrum Czarnobyla.
Anioł ten jest częścią całego memoriału, który powstał na 25. rocznicę awarii w czarnobylskiej elektrowni jądrowej i nosi nazwę „Gwiazda piołun”. Strukturę, rozwiązania przestrzenne i architektoniczne wymyślił artysta Anatolij Gajdamak.
Poza gigantycznym aniołem znajdziemy tam także ogromną betonową instalację, będącą w rzeczywistości planem Strefy Wykluczenia; aleję opuszczonych miejscowości, z tablicami wszystkich ewakuowanych miast i wsi; instalacja „Opuszczona łódka”, pomnik papierowych żurawi, a także pomniki „Okielznanego byka” i siedzącej kobiety, które przeniesiono z innych miejscowości położonych na terenie Strefy Wykluczenia.
Kompleks otworzono w dniu 26 kwietnia 2011 r. na uroczystości z udziałem prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa.