Czarnobylskie muzeum „Gwiazda piołun” otwarte dla turystów

Od 15 marca wszyscy odwiedzający Czarnobylską Strefę Wykluczenia będą mogli odwiedzić muzeum „Gwiazda piołun”, które znajduje się w mieście Czarnobyl. Placówka funkcjonuje od kilku lat w budynku byłego kina Ukraina w centrum miasteczka.

Wszyscy zwiedzający będą mogli w muzeum prześledzić historię transformacji Zony z miejsca katastrofy jądrowej w strefę nowych technologii i wyjątkowego laboratorium na świeżym powietrzu. Ponadto w muzeum znajdują się unikalne kadry z najbardziej popularnych miejsc Strefy Wykluczenia, m.in. miast Czarnobyl i Prypeć, chłodni kominowych czy radaru Duga.

Budynek muzeum został odrestaurowany w 2011 r. Przed awarią z 1986 r. w tym miejscu funkcjonowało kino Ukraina. Przez siedem ostatnich lat budynek nie był eksploatowany. Teraz udało się go przygotować dla odwiedzających dzięki koordynacji działań Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Państwowej Służby Ukrainy ds. Spraw Nadzwyczajnych i Centrum Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Zarządzania Strefą Wykluczenia.

– Strefa Wykluczenia każdego roku przyciąga coraz więcej ludzi. Ważne dla nas jest zapewnienie komfortowego i bezpiecznego pobytu gości na tym terenie i dostarczenie im kompletnych informacji o awarii w Czarnobylu i jej konsekwencjach. W tym muzeum odwiedzający będą mogli zobaczyć na własne oczy, jak Strefa Wykluczenia przemieniła się w „terytorium zmian” – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Według słów pełniącego obowiązki dyrektora Centrum Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Zarządzania Strefą Wykluczenia Andrija Naumowa prowadzone są prace nad poprawą organizacji wizyt w Zonie, wprowadzenia systemu elektronicznych przepustek, a także stworzenia nowego Centrum informacyjnego w punkcie kontrolnym Dytjatki i nowych tras wewnątrz Strefy Wykluczenia.

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

(źródło: dazv.gov.ua)