We wtorek, 25 lipca, Rada Miejska Sławutycza zatwierdziła zmianę nazw 11 obiektów w mieście. Wśród nich jest pięć ulic, trzy kwartały, dwa sklepy i budynek usługowy. Od teraz nazwy te nie będą się kojarzyć z Federacją Rosyjską i sowiecką przeszłością.
I tak:
- prospekt Przyjaźni Narodów została przemianowany na prospekt Niepodległości
- ulica Kurczatowa → ulica Atomistów
- ul. 77 Dywizji Gwardii → ul. Sił Zbrojnych Ukrainy
- ul. Newska → ul. Desnańska
- kwartał Moskiewski → kwartał Poleski
- kwartał Newski → kwartał Desnański
- kwartał Biełgorodzki → kwartał Dniprowski
- bulwar Biełgorodzki → bulwar Łesi Ukrainki
- centrum handlowe „Mińsk” → centrum handlowe „Desna”
- budynek usługowy „Sokolniki” → budynek usługowy „Polesie”
- sklep „Arbat” → sklep „Palanyca”
– Wiosną rozpoczęliśmy proces derusyfikacji naszych obiektów toponimicznych (tych bezpośrednio związanych z Federacją Rosyjską lub będących spuścizną sowieckiej przeszłości – skomentował Jurij Fomiczew, mer Sławutycza. Jak zaznaczył, od początku zdecydowana większość mieszkańców miasta poparła potrzebę zmiany nazwy.
W komentarzu dla serwisu slavutich.cn.ua podkreślił, że odbyło się kilka spotkań grup roboczych ze specjalistami i ekspertami, tak aby zachować pewną systematyczność. – Jeśli zmieniamy nazwy dzielnic miast, których nazwy są powiązane z miastami Federacji Rosyjskiego, to nowe nazwy muszą pochodzić z tego samego łańcucha logicznego – powiedział.
Wszyscy mieszkańcy konkretnych części Sławutycza mogli zagłosować w sprawie proponowanych nowych nazw. Na tej podstawie zmiany przyjęła Rada Miasta Sławutycza.
Co ciekawe, na 30 minut przed rozpoczęciem posiedzenia rady, mer Sławutycza otrzymał petycję od 80 mieszkańców w sprawie zachowania nazwy prospektu Przyjaźni Narodów. Ta propozycja nie uzyskała jednak poparcia w głosowaniu.
– Musimy tę sowiecką przeszłość wymazać z naszego życia tak bardzo, jak to tylko możliwe. Bez względu na to, jak ładnie brzmi „Przyjaźń Narodów”, bo już zbyt dobrze znamy prawdziwą wartość tej przyjaźni – zakończył Jurij Fomiczew.