W ramach Dni Otwartych Ośrodka Jądrowego Świerk można było zobaczyć jedyny reaktor jądrowy działający w naszym kraju – Marię. Stanowi ona źródło neutronów do produkcji radionuklidów, modyfikacji materiałów i badań naukowych. Zobacz fotoreportaż Karoliny Prusińskiej.
Wycieczki cieszyły się ogromnym powodzeniem. W ich trakcie można było zobaczyć halę przygotowawczą, odkryty pełnowymiarowy model rdzenia, a przede wszystkim pracujący reaktor i słynne promieniowanie Czerenkowa. Zwiedzający mogli obejrzeć także, jak zbudowane są elementy paliwowe oraz jak wyglądają zasobniki do napromieniowań i manipulatory stosowane w komorach gorących.
Radionuklidy wytwarzane w reaktorze Maria wykorzystywane są przede wszystkim na potrzeby medycyny nuklearnej. Produkcja polskiego reaktora zaspokaja główną cześć światowego zapotrzebowania na jod-131 wykorzystywany w leczeniu tarczycy.
W Świerku wdrożono również technologię napromieniania tarcz uranowych do produkcji molibdenu służącego do uzyskiwania technetu-99m – najważniejszego obecnie nuklidu dla medycyny nuklearnej.
Karolina Prusińska – fotograf, studentka chemii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka strony internetowej artcharlotte.pl.