Licznik Geigera

CZARNOBYLive: dr Anna Duda

Fot. Licznik Geigera

Turystyka w strefie wykluczenia była tematem kolejnej odsłony programu CZARNOBYLive. Naszym gościem była dr Anna Duda z Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – autorka badań antropologicznych wśród polskich turystów w Zonie.

Dr Anna Duda jest autorką książki pt. „Turysta wobec porzuconego dziedzictwa Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia”, która w ubiegłym roku ukazała się nakładem wydawnictwa Historia Iagiellonica.

„Czarnobyl jako symbol technologicznej katastrofy szczególnie w ciągu ostatnich lat zmienił swe oblicze. W 2019 r. Czarnobylską Strefę Wykluczenia odwiedziło 124 tysiące osób z całego świata. Zona postrzegana jest dziś z jednej strony jako miejsce pamięci, z drugiej zaś jako atrakcja turystyczna, co nierzadko wzbudza wiele kontrowersji. W związku z występującymi dysonansami pojawiają się pytania o motywacje osób, które decydują się na wyjazd do miejsca awarii reaktora atomowego. Niewątpliwie też wobec nieuchronnej komercjalizacji i wirtualizacji doświadczenia turystycznego warto podjąć refleksję nad tym, jakie miejsce w przestrzeni kulturowej zajmuje dziś Czarnobyl oraz w jaki sposób zwiedzający wpływają na porzucone dziedzictwo” – czytamy we wstępie do publikacji.

Zobacz program:

Program poprowadzili: Jacek Domaradzki i Tomasz Róg.