Licznik Geigera

Energetyka jądrowa w warunkach wojennych

Fot. facebook.com/Atomprofspilka

Temat wojny w Ukrainie jest stale obecny w centrum uwagi społeczności międzynarodowej. Niemiecka telewizja ARD przyjechała do naszych wschodnich sąsiadów, aby dowiedzieć się, jak ukraińska energetyka jądrowa dostosowuje się do warunków wojennych. Za projekt odpowiada Siergiej Akulinin.

Telewizja ARD przygotowuje film dokumentalny pt. „Energetyka jądrowa w warunkach wojennych”. Film ma opowiadać o wyjątkowym doświadczeniu, jakie Ukraina zdobywa w obecnej niezwykle trudnej sytuacji, kontynuując zapewnianie bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych i utrzymanie infrastruktury elektroenergetycznej.

Dziennikarze odwiedzili już Kijów i Sławutycz, rozmawiali z pracownikami Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, a także mieszkańcami Enerhodaru – miasta satelickiego Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, którzy tymczasowo przenieśli się do miejscowości Netiszyn.

Siergiej Akulinin, który towarzyszy niemieckim dziennikarzom, powiedział, że to nie pierwszy raz, kiedy ta ekipa filmowa pracuje na Ukrainie w trudnych warunkach. Dzień wcześniej wrócili z Bachmutu i pracowali w innych „gorących obszarach”, przygotowując wiadomości.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Ukrainie udaje się zapobiec systematycznemu niszczeniu infrastruktury energetycznej – informuje związek zawodowy pracowników energetyki jądrowej Atomprofspiłka.

(facebook.com/Atomprofspilka)