Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Europejski Dzień Radonu w IFJ PAN – zaproszenie na sesję popularnonaukową

Fot. LER IFJ PAN
Fot. LER IFJ PAN
Fot. LER IFJ PAN
Fot. LER IFJ PAN

7 listopada przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z okazji przypadającego wtedy Europejskiego Dnia Radonu Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN zaprasza na sesję popularnonaukową. Odbędzie się ona w godz. od 11 do 14 w budynku głównym IFJ na ul. Radzikowskiego 152.

Z inicjatywy European Radon Association corocznie, od 2015 roku, organizowany jest Europejski Dzień Radonu w rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, która wniosła znaczący wkład w badania naturalnej promieniotwórczości. W tym roku dzień ten wypada w 150 rocznicę jej urodzin.

Radon (Rn-222) to naturalny gaz promieniotwórczy, obecny w każdym budynku, którego głównym źródłem jest podłoże, ale też materiały budowlane, woda i gaz ziemny. Wysokie stężenia radonu w budynkach są szkodliwe dla zdrowia. Pochodne radonu, związane z pyłami obecnymi w powietrzu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych układu oddechowego.

W czasie sesji przedstawione zostaną najważniejsze informacje o radonie oraz metodach jego pomiaru, a także o zabezpieczeniach antyradonowych stosowanych na etapie budowy domów i w budynkach istniejących.

Jednym z punktów programu będzie informacja o projekcie zmian w przepisach krajowych (m.in. dotyczących norm stężeń radonu w budynkach) związanych z koniecznością wprowadzenia do dnia 6 lutego 2018 r. do prawa polskiego zaleceń dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2013/59/EURATOM.

Program sesji:

  • 11:00 – powitanie gości – prof. dr hab. Marek Jeżabek, dyrektor IFJ PAN; dr hab. Krzysztof Kozak, kierownik LER IFJ PAN;
  • 11:20 – 11:40 – Wolny umysł w zniewolonym kraju – refleksje w 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – dr Barbara Petelenz;
  • 11:40 – 12:00 –  Radon w środowisku – mgr inż. Karolina Danyłec, mgr inż. Dominik Grządziel;
  • 12:00 – 12:20 – Dyrektywa Rady UE 2013/59/EURATOM – projekt zmian przepisów w prawie krajowym – dr Jadwiga Mazur;
  • 12:20 – 12:50 – przerwa kawowa i prezentacja aparatury pomiarowej;
  • 12:50 – 13:10 – Ciekawe pomiary radonu w Polsce i na świecie – mgr inż. Szymon Guguła, dr hab. Krzysztof Kozak;
  • 13:10 – 13:30 – podsumowanie, dyskusja, prezentacja aparatury pomiarowej.

Dodatkowe informacje na stronach internetowych radon.ifj.edu.pl.