Licznik Geigera

Flagi Ukrainy w strefie wykluczenia

Fot. pixabay.com

2 kwietnia 2022 r. po kilkudziesięciodniowej raszystowskiej okupacji na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu ponownie podniesiono flagę Ukrainy.

Kilka ciekawostek o flagach ukraińskich podczas rosyjskiej okupacji strefy wykluczenia:
  • W Czarnobylu obok centrum telekomunikacyjnego Centralnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Radioaktywnymi stoi wieża łącznościowa. Powiewa na niej ukraińska flaga. Rosjanie co jakiś czas do niej strzelali. Nie odważyli się jednak wejść na wieżę. Flaga do dziś powiewa w tym miejscu.
  • Kolejną flagę zawieszono 16 lutego 2022 r., w Dniu Zjednoczenia Ukraińców, w najwyższym punkcie radaru pozahoryzontalnego Duga. Jej również orkowie nie dosięgli.
  • Dwie kolejne flagi zawisły w Prypeci – jedna na 16-piętrowym bloku, tzw. „herbówce”, a druga na szczycie diabelskiego młynu. Obie przetrwały na dziś.
  • Na początku okupacji rosyjskie wojskowego zerwało flagę z masztu przy budynku administracyjnym nr 1 elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Pracownicy przedsiębiorstwa ukrywali ją przez 36 dni. Flaga została przekazana do Muzeum Narodowego „Czarnobyl” w Kijowie.
  • 2 kwietnia przy dźwiękach hymnu narodowego podniesiono flagę na terenie przemysłowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
  • 3 kwietnia ukraińskie wojsko podniosło flagę w strefie wykluczenia. Tego dnia jednostki ukraińskiego desantu zajęły kontrolę nad odcinkiem granicy ukraińsko-białoruskiej w pobliżu Prypeci. 

(dazv.gov.ua)