Kontynuujemy naszą wirtualną wycieczkę po elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tym razem zaglądamy do hali reaktora RBMK numer 3. Zobacz zdjęcie panoramiczne 360°.
Na tym zdjęciu możemy zobaczyć górną płytę reaktora RBMK z częściowo zdjętymi głowicami elementów paliwowych, a także ogromną maszynę do przeładowywania owych prętów oraz znajdujące się pod specjalnymi włazami przechowalniki na zużyte paliwo.
W tym miejscu w wielkim uproszczeniu przyjrzyjmy się reaktorowi RBMK (ros.: Реактор Большой Мощности Канальный, pol.: Reaktor Kanałowy Dużej Mocy). Te zainstalowane w elektrowni czarnobylskiej odznaczały się następującymi parametrami: moc cieplna – 3200 MWt, moc elektryczna – 1000 MWt, sprawność bloku – 31,3 %, masa uranu w rdzeniu – 192 t, 1693 kanały paliwowe.
Rdzeń o szerokości 11,8 m i wysokości 8 m jest umieszczony w betonowym szybie o rozmiarach 21,6 x 21,6 x 25,5 m. Stos grafitowy rdzenia reaktora waży 1850 ton i złożony jest z blisko 2,5 tys. bloków grafitowych. 1693 z nich były przeznaczone do ustawiania w nich prętów paliwowych, 179 pełniło rolę sterującą i zabezpieczającą, a pozostałe były reflektorami neutronów.
Aby zobaczyć zdjęcie, wystarczy kliknąć TUTAJ, aby przejść na profil Licznika Geigera na Facebooku.
We wtorek, 20 listopada 2018 r. grupa Strefy Zero miała możliwość obejrzeć pomieszczenie hali reaktora na własne oczy.