I Ty możesz zobaczyć czarnobylską elektrownię od środka

Odwiedziny w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej są teraz prostsze niż myślisz. Wystarczy wejść na stronę internetową visit.chnpp.gov.ua i zarejstrować się na wycieczkę. To nowa oferta, która jest niezależna od możliwości odwiedzenia Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

– Czarnobylska Elektrownia Jądrowa staje się kolejnym obiektem Strefy Wykluczenia, którą mogą odwiedzić wszyscy chętni. Daje to możliwość uzyskania pełnego przeglądu pracy elektrowni i projektów wdrażanych na terenie przemysłowym. Dlatego zdecydowaliśmy się przestrzegać zasady: lepiej raz zobaczyć niż usłyszeć sto razy – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Jak czytamy na stronach elektrowni, w trakcie wycieczki wszyscy zwiedzający będą mogli przejść śladami pracowników zakładu. Podróż zaczyna się w Sławutyczu na stacji kolejki dowożącej osoby pracujące w elektrowni i na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Spacer po elektrowni obejmuje miejsca od schronu podziemnego aż po miejscowe jadalnie. Turyści będą mogli obejrzeć także pomieszczenia sterowania blokiem reaktora numer 3, a także centrum nadzoru nad starym i nowym sarkofagiem.

– Musimy pamiętać, że Czarnobylska Elektrownia Jądrowa to nadal obiekt jądrowy i w dalszym ciągu musimy ściśle stosować się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Jednakże staramy się być otwarci i przejrzyści, próbujemy minimalizować bariery dla odwiedzających – stwierdził Igor Gramotkin, dyrektor generalny przedsiębiorstwa.

Cena dla jednej osoby za wycieczkę do elektrowni to 2700 hrywien, tj ok. 380 złotych. Przy większych grupach stosowane są zniżki. Szczegóły na visit.chnpp.gov.ua.

(źródło: chnpp.gov.ua)