Specjaliści z zakresu budownictwa przeprowadzili wstępną kontrolę wybranych budynków w Prypeci, które ze względu na swoje historyczne znaczenie powinny zostać zabezpieczone. Wyniki analiz przedstawił szef Stowarzyszenia Czarnobylskich Operatorów Turystycznych Jarosław Jemalianenko na ostatnim spotkaniu z ministrem kultury Ukrainy Oleksandrem Tkaczenką w sprawie rozwoju Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.
Eksperci dokonali przeglądu budynków, m.in.: hotelu „Polesie”, domu kultury „Energetyk”, budynku miejskiego komitetu wykonawczego, budynku mieszkalnego przy placu centralnym, tzw. „Białego domu”, wraz ze sklepem „Tęcza”, restauracji w centrum miasta, centrum handlowego, basenu „Lazurowego”, szkoły średniej nr 2, szkoły średniej nr 3, komisariatu milicji, remizy straży pożarnej wraz z częścią mieszkalną i budynku mieszkalnego przy ul. Sportowej 17a.
Specjaliści stwierdzili, że w przypadku większości skontrolowanych budynków nie widzą przeciwwskazań do ich zwiedzania, gdyż większość konstrukcji nośnych jest w dobrym stanie i to pomimo uszkodzeń otynkowania. Tylko niektóre budynki wymagają częściowego wzmocnienia. Zalecili, aby jeszcze przed nadchodzącą zimą we wszystkich skontrolowanych miejscach zainstalować odpowiednie drenaże, aby konstrukcje nie były narażone na dalsze niszczenie przez wodę.
Kolejnym krokiem będą oględziny budynku przy pomocy specjalistycznych urządzeń rentgenowskich i sporządzenie szczegółowej listy koniecznych do wykonania prac.
Stowarzyszenie Czarnobylskich Operatorów Turystycznych wysłali już pisma do resortu kultury i polityki informacyjnej, a także do Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia z listą skontrolowanych budynków, a także prośbą o wsparcie i sfinansowanie projektu konserwatorskiego. Organizacja podkreśla, że zabezpieczenie budynków pozwoli m.in. na realizację projektu muzeum prypeckiego mieszkania i innych projektów, które powstały na podstawie dekretu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego „O niektórych kwestiach rozwoju terytoriów narażonych na skażenie radioaktywne w wyniku katastrofy w Czarnobylu”.