Licznik Geigera

Na 100 lat…

Fot. chnpp.gov.ua / CC BY 4.0.

18 listopada elektrownia jądrowa w Czarnobyla przeniosła na nowy jakościowo poziom zarządzanie wypalonym paliwem jądrowym. W specjalnym betonowym przechowalniku w kompleksie ISF-2 na najbliższe 100 lat umieszczono pierwszy pojemnik, który został wypełniony 93 zespołami wypalonego paliwa jądrowego.

Pierwszy załadunek pojemnika wykonali pracownicy elektrowni pod nadzorem specjalistów z Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej, ukraińskiego dozoru jądrowego i firmy Holtec, która budowała kompleks ISF-2, zwany potocznie jako Hajat-2.

Według pełniącego obowiązki dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobyla Władimira Pieskowa, to historyczne wydarzenie nie tylko dla jego przedsiębiorstwa, ale także dla całej Ukrainy.

Przypomnijmy, że 7 września br. elektrownia otrzymała zgodę na przeprowadzenie tzw. “gorących testów”. Trzy dni później do ISF-2 trafił pierwszy transport wypalonego paliwa jądrowego. Do 21 października do ISF-2 przewieziono 93 zespoły paliwowe, które następnie podzielono i umieszczono w specjalnym pojemniku. Uszczelnienie pojemnika nastąpiło w pierwszej połowie listopada br.

W latach 1977-2000 zgromadzono ponad 21 tysięcy wypalonych zestawów paliwowych, które są obecnie składowane w magazynie wypalonego paliwa jądrowego typu „mokrego” ISF-1. Stary magazyn nie jest jednak przeznaczony do długoterminowego przechowywania paliwa – jego żywotność jest ograniczona do 2028 r. Wszystkie zespoły paliwowe zostaną więc przeniesione do nowego magazynu.

Zobacz zdjęcia:

(chnpp.gov.ua / CC BY 4.0)

Pierwszy zespół wypalonego paliwa przerobiony