Licznik Geigera

„Ja kinuję” – Polesie w filmie Zofii Chomętowskiej

Fot. ninateka.pl / kadr z filmu
Fot. ninateka.pl / kadr z filmu

„Ja kinuję” to unikatowy materiał filmowy, będący zbiorem filmów jednej  z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego Zofii Chomętowskiej. Obraz prezentuje szczegóły jej wypraw, w tym do Wenecji i Tunezji. Ukazane jest także życie w rodzinnych stronach – na Polesiu.

To unikatowy materiał filmowy z końca lat 20. ubiegłego wieku. Zobaczcie wiejski dworek, beztroskie kajakowe wycieczki, zabawy z psami czy też kąpiel w jeziorze. Jej rodzinna posiadłość znajdowała się w Porochońsku, niedaleko Pińska w górnym biegu rzeki Prypeć.

Zofia Chomętowska urodziła się 8 grudnia 1902 r. Była jedną z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego. Należała do czołówki polskich twórców wykorzystujących aparat małoobrazkowy. Od połowy lat 30. ubiegłego wieku zamieszkała w Warszawie, gdzie m.in. otworzyła własne studio fotograficzne, zajmowała się fotografią reklamową, a także pracowała w ministerstwie komunikacji. Jej prace były wystawiane na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Po II wojnie światowej dokumentowała zrujnowaną Warszawę. W 1947 r. wyjechała do Argentyny, gdzie mieszkała do końca życia. Zmarła w 1991 r. w Buenos Aires.

„Ja kinuję” to materiał, który powstał  w 2012 r. na podstawie fragmentów filmów Zofii Chomętowskiej według koncepcji Karoliny Puchały-Rojek z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa. Producentem była Fundacja Archeologia Fotografii

Film możecie zobaczyć na stronach Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl a także w serwisie YouTube:

(źródło: Fundacja Archeologia Fotografii, ninateka.pl)