„Kościotrup z Czarnobyla”

W piątek, 13 września w Kijowie odbędzie się premiera książki Antina Mucharskiego pt. „Kościotrup z Czarnobyla”. Jak zapowiada autor – ukraiński pisarz, aktor, muzyk i prezenter telewizyjny – to przerażająca i jednocześnie zabawna ilustrowana bajka dla „dorosłych dzieci”.

Premiera publikacji odbędzie się o godz. 19.00 w Chernobyl HUB-ie przy Andrijewskim Zjeździe. Autor opowie o swoich inspiracjach i koncepcji książki.

„Kościotrup z Czarnobyla” opowiada historię chłopca, którego ojciec wyruszył na wojnę i zaginął bez wieści. Dziecko wierzy, że jego tata żyje i robi wszystko, aby się z nim zobaczyć. Pewnego dnia stara wiedźma daje mu magiczne okulary, które zabierają go do strefy wykluczenia, gdzie spotyka się z kościotrupem Kostkiem i jego zmutowanymi przyjaciółmi…

Autor łączy awarię w Czarnobylu z odzyskaniem niepodległości przez Ukrainę i „rewolucją godności” z przełomu 2013 i 2014 r. Opowiada o tych wydarzeniach, wybijając na pierwszy plan ich głównych bohaterów.

Według zapowiedzi publikacji, „sama czarnobylska strefa przedstawiona jest nie tylko jako miejsce strasznego wypadku, ale także jako ognisko ukraińskiego mistycyzmu i »miejsce siły«, które jest związane z kosmosem i minionymi pokoleniami. W ten sposób autor proponuje nowe spojrzenie na katastrofę w Czarnobylu, przekształcając ją z tragedii w nowy, jaskrawy, historyczny i mistyczny punkt na mapie Ukrainy”.

Książka została wydana w językach ukraińskim i angielskim.

Chernobyl HUB – nowa „czarnobylska” przestrzeń w Kijowie