Licznik Geigera

List otwarty do operatorów turystycznych ws. pomnika strażaków

Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua
Fot. cotiz.org.ua

Wciąż brakuje środków finansowych na renowację pomnika „Tym, którzy uratowali świat”, który znajduje się przy jednostce straży pożarnej w Czarnobylu. W związku z tym Rada Społeczna przy Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia wystosowała list otwarty do przedstawicieli firm turystycznych, które pracują w strefie wykluczenia. Oto jego treść:

Drodzy przedstawiciele operatorów turystycznych strefy wykluczenia!

W imieniu Rady Społecznej przy Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia zachęca dołączenie się do zbiórki funduszy na renowację pomnika „Tym, którzy uratowali świat”, który znajduje się na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej w Czarnobylu.

Obecnie pomnik znajduje się stanie awaryjnym i wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich.

Ustawiony na dziesiątą rocznicę wypadku w Czarnobylu, przez wiele lat pomnik ten był jednym z symboli miasta Czarnobyl, a także – atrakcją turystyczną, gdzie odwiedzający zatrzymywali się, aby uczcić zmarłych, położyć kwiaty lub zrobić zdjęcie na pamiątkę o wielkiej tragedii współczesnych czasów. Jest to szczególne, święte miejsce: dla tych, których krewni zginęli podczas likwidacji skutków awarii, i dla każdego, kto odwiedza strefę wykluczenia, znając jej historię. Ponadto, jest to jeden z centralnych obiektów, gdzie odbywają się uroczystości w rocznice katastrofy.

W ciągu dwóch dekad, w rocznicę awarii, cały personel straży pożarnej ustawiał się w pobliżu pomnika, był on odwiedzany przez najwyższych urzędników Ukrainy i innych krajów.

W internecie można znaleźć wiele zdjęć tego pomnika, co świadczy o znacznym zainteresowaniu turystów strefy wykluczenia. Ale jeśli nic nie zrobimy, ta pamiątka po prostu zniknie.

Monument nie znajduje się na stanie żadnego z przedsiębiorstw strefy wykluczenia, więc nie przewidziano środków budżetowych na jego utrzymanie, zabezpieczenia czy naprawy. Obecnie pomnik znajduje się w stanie zakonserwowanym i oczekuje na renowację.

Rada Społeczna przy Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia zachęca do nie pozostania obojętnym i udziału w zabezpieczeniu pomnika, który przypomina nam o ludzkim wkładzie własnego życia w walkę z potworem, jaki wybuchł 26 kwietnia 1986 r.

Zbiórka pieniędzy ma zostać zakończona w Dniu Ratownika, który jest obchodzony na Ukrainie 17 września, a prace mają zostać ukończone do końca 2020 roku, aby pomnik „Tym, którzy uratowali świat” nie tylko przetrwał zimę, ale został odnowiony do 35. rocznicy czarnobylskiej tragedii i stał jeszcze wiele lat.

Po zakończeniu prac renowacyjnych pomnik zostanie wpisany na stan muzeum „Gwiazda piołun”, które znajduje się w Czarnobylu.

W przypadku pytań i sugestii prosimy o kontakt przez e-mail: gr.dazv@gmail.com lub telefonicznie: +38 044 247 09 45.

Z poważaniem,

Przewodniczący Rady Społecznej przy Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia
Aleksander Sirota

Apel o pomoc w odnowieniu pomnika czarnobylskich strażaków