Minister energii o polskiej elektrowni jądrowej

Krzysztof Tchórzewski. Fot. premier.gov.pl

Krzysztof Tchórzewski. Fot. premier.gov.pl

– Elektrownia jądrowa w Polsce jest bardzo potrzebna, mamy pieniądze, potrafimy sami ją wybudować – powiedział w poniedziałek, 7 sierpnia, na antenie TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak zaznaczył, „na razie jest to opinia ministra energii, że powinniśmy budować”, ale w tak poważnej sprawie „potrzebna jest decyzja na szczeblu rządu i do tej decyzji się coraz bliżej zbliżamy”.

ZOBACZ WIĘCEJ: Minister energii: elektrownie atomową potrafimy sami wybudować

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że zapadła decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo i Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino.

ZOBACZ WIĘCEJ: Atomowa zmiana. Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jaka lokalizacja?

Koszt budowy nowoczesnego reaktora energetycznego o mocy 1000 MW to koszt około 16-20 miliardów złotych.

Żarnowiec już raz został wytypowany jako miejsce budowy polskiej elektrowni jądrowej. Siłownia była budowana w latach 1982-1989 i miała docelowo składać się z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy około 1600 MW. Budowę jednak przerwano po awarii w Czarnobylu, na skutek gwałtownej fali protestów. Dwa reaktory trafiły do Finlandii i na Węgry, a dwa kolejne zezłomowano.

(Dziennik Gazeta Prawna, TVP Info)