Licznik Geigera

Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie – zdjęcia Andrzeja Urbańskiego

Fot. Andrzej Urbański

Muzeum Narodowe „Czarnobyl” znajduje się w samym sercu kijowskiego Podola, w pobliżu stacji metra „Plac Kontraktowy”. Zostało otwarte 25 kwietnia 1992 r., w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy w Czarnobylu, w zabytkowym budynku straży pożarnej. Jego hasłem przewodnim jest łacińska sentencja „Est dolendi modus, non est timendi” („Istnieją granice smutku, niepokój nie zna granic”.

Ekspozycję tworzy bogata kolekcja zdjęć, filmów i artefaktów pochodzących z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Muzeum prowadzi szeroką akcję edukacyjną dla ukraińskiej młodzieży, a także jest aktywne na polu ekspozycji multimedialnych dla wszystkich zainteresowanych tematyką czarnobylską.

Jak pisze Anna Duda w książce „Turysta wobec porzuconego dziedzictwa Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia” „Muzeum czarnobylskie jest skoncentrowane na historii katastrofy. Narracja została tak skonstruowana, by przekazać w pierwszej kolejności dramatyczne konsekwencje dla mieszkańców Ukrainy i całej ludzkości. (…) placówka koncentruje się stricte na wydarzeniach z 26 kwietnia 1986. Przyszłość Zony jest słabo zarysowana, narrację kończą gesty solidarności innych krajów”.

O tym miejscu pamięci porozmawiamy już w najbliższą niedzielę, 9 maja, o godz. 19.00. Naszym gościem w programie CZARNOBYLive będzie Anna Korolewska, dyrektor naukowa Muzeum Narodowego „Czarnobyl”.

Zobacz zdjęcia Andrzeja Urbańskiego:
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański
Fot. Andrzej Urbański

Więcej zdjęć Andrzeja Urbańskiego na stronie internetowej andrzej56urbanski.blogspot.com.