Licznik Geigera

Nie żyje likwidator Władimir Grigoriewicz Tibienkow

Michaił Bukow i Władimir Tibienkow. Fot. archiwum Michaiła Bukowa

14 grudnia, w wieku 80 lat zmarł wieloletni pracownik elektrowni jądrowej w Czarnobylu i likwidator skutków katastrofy Władimir Grigoriewicz Tibienkow. O jego śmierci poinformował jego przyjaciel, likwidator i do dziś pracownik przedsiębiorstw strefy wykluczenia Michaił Bukow.

„14 grudnia 2021 r., w 80. roku życia zatrzymało się serce szanowanego przeze mnie i moich kolegów likwidatora katastrofy w Czarnobylu, profesjonalisty i po prostu dobrego człowieka Tibienkowa W.G.” – napisał Bukow na swoim profilu na Facebooku.

Władimir Tibienkow przyjechał do pracy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1980 r. z elektrociepłowni w Słowiańsku w obwodzie donieckim. Początkowo był zastępcą naczelnika, a następnie szefem służby meteorologicznej w czarnobylskiej elektrowni.

W 1989 r. został kierownikiem laboratorium meteorologicznego w służbie robót inżynieryjnych nr 2 (СИР-2) przedsiębiorstwa Kompleks. Zaczął także tworzyć laboratoria w przedsiębiorstwie Specatom. Jak wspomina Bukow w swojej książce pt. „Dzień likwidatora”, to dzięki Tibienkowi powstało laboratorium do naprawy i kalibracji urządzeń dozymetrycznych.