Licznik Geigera

Nie żyje Walentyn Kupnyj – wieloletni kierownik pierwszego sarkofagu

Fot. Aleksandr Kupnyj / Rada Miasta Sławutycza

Nowy 2023 rok przyniósł nam smutne wieści. Po długiej chorobie zmarł Walentyn Kupnyj – wieloletni zastępca dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobylu ds. obiektu „Ukrycie”. Miał 88 lat.

„1 stycznia po długiej chorobie, w wieku 88 lat zmarł mój ojciec Walentyn Ippolitowicz Kupnyj. Data i godzina pożegnania zostaną podane w późniejszym terminie” – napisał na swoim profilu na Facebooku jego syn, Aleksandr Kupnyj.

Walentyn Kupnyj urodził się 2 maja 1935 r. Od 1963 do 1985 r. pracował w Biełojarskiej Elektrowni Jądrowej (położonej w Rosji, koło Jekaterynburga). Był tam m.in. zastępcą kierownika zmiany, zastępcą kierownika zakładu reaktorowo-turbinowego, a także głównym inżynierem. Pracę w strefie wykluczenia rozpoczął w 1988 r., a w elektrowni jądrowej w Czarnobylu – rok później. Od samego początku opiekował się sarkofagiem nad zniszczonym reaktorem nr IV, noszącego oficjalną nazwę – obiektu „Ukrycie”. W latach 1995-2002 był jego kierownikiem.

Nawet po przejściu na emeryturę nie ustawał w pracy nad problemami elektrowni, a obiektu „Ukrycie” w szczególności.

„Jego droga życiowa jest przykładem poświęcenia w pracy, wytrwałości, odpowiedzialności, godności, miłości do życia, miasta i ludzi” – napisała na Facebooku Rada Miasta Sławutycz, która przypomniała, że Kupnyj był honorowym obywatelem miasta.