Nowa makieta elektrowni jądrowej w Czarnobylu

W fazę końcową weszła budowa nowej makiety elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Projekt rozpoczął się dwa lata temu i odbywa się w jednym z pomieszczeń na drugim piętrze budynku administracyjnego przedsiębiorstwa.

Początkowo planowano odrestaurowanie starej makiety czarnobylskiej elektrowni. Była ona wyjątkowa – pokazywała, jak mogłaby wyglądać elektrownia jądrowa w Czarnobylu, gdyby w 1986 r. nie doszło do awarii. Prezentowała budynki reaktorowe trzeciej części siłowni, w pełni zalany staw chłodzący, a także ukończone dwie chłodnie kominowe. Nie było też na niej sarkofagu i nowej Arki.

Stara makieta służyła przez 30 lat i była w bardzo złej kondycji technicznej. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw porzucono pomysł renowacji na rzecz stworzenia całkowicie nowej makiety, odzwierciedlającej obecny stan elektrowni i stwarzającej możliwości interaktywne.

Nową makietę stworzono na przeźroczystej tafli akrylowej, pod którą zamontowano horyzontalnie ekran LCD. Dzięki temu rozwiązaniu można odtwarzać animowaną prezentację budowy nowego sarkofagu, a także prezentować zdjęcia z poszczególnych etapów montażu Arki. Co istotne prezentacja może być na bieżąco uzupełniana m.in. o materiały dotyczące systemu zasilania elektrowni, zarządzania odpadami radioaktywnymi czy też zużytym paliwem nuklearnym.

Nowa makieta w sposób niezwykle dokładny prezentuje wszystkie budynki elektrowni. Widoczna jest nawet rdza na metalowych elementach budynków.

Projekt budowy nowej makiety powstał dzięki funduszom zebranym wśród pracowników elektrowni.

Obecnie trwa proces tworzenia osłony ochronnej nad makietą. Według wstępnych planów zakończenie prac i oficjalna prezentacja nowej makiety ma nastąpić w Dniu Energetyka, tj. 22 grudnia.

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

(źródło: chnpp.gov.ua)