Nowe toalety na Dytjatkach

W punkcie kontrolnym Dytjatki pojawiły się trzy przenośne toalety. Jak informuje Chornobyl Tour, to rozwiązanie ma pomóc osobom oczekującym w kolejce na przekroczenie granicy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Dotychczas nie było większego problemu z tym, aby oczekując na przekroczenie granicy Zony, udać się do budynku sanitarnego znajdującego się już w Strefie Wykluczenia. Policjanci przepuszczali osoby „w potrzebie”. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem biletów elektronicznych i nowych bramek kontrolnych.

W sobotę, 6 kwietnia do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia wjechało blisko 1000 osób. Organizatorzy wypraw donosili, że niektóre grupy, aby przekroczyć granicę Zony, musiały czekać blisko dwie godziny. Tego typu sytuacja rodziła problemy z potrzebami fizjologicznymi. Część osób była więc zmuszona udać się „na stronę” w pobliskie krzaki.

Po konsultacjach z Państwową Agencją Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia firma Chornobyl Tour postanowiła kupić i zainstalować na granicy Zony nowe przenośne toalety. To rozwiązanie ma choć częściowo pomóc osobom – nie tylko klientom tej firmy – oczekującym na wjazd do Zony.