Licznik Geigera

Odessa 2 maja 2014 r. Krwawy ślad „rosyjskiej wiosny” – spotkanie z Borysem Tynką w Krakowie

Fot. materiały prasowe

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie autorskie z Borysem Tynką, które odbędzie się 6 maja, o godz. 17.00, w Artetece WBP na ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Majowe spotkanie dotyczyć będzie jego najnowszej książki „Odessa 2 maja 2014. Krwawy ślad rosyjskiej wiosny”. Książka opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Odessie, przedstawia ich genezę oraz chronologię. Jak pisze sam autor: „wydarzenia te były próbą powtórzenia scenariusza z obwodów donieckiego i ługańskiego i powołania Odeskiej Republiki Ludowej.”

Prowadzenie: Jan Bińczycki.

Spotkanie odbędzie się na żywo w Artetece oraz na kanale YouTube Biblioteki WBP.


Co naprawdę wydarzyło się wtedy w Odessie? Czy dziesięć lat temu mieszkańcy Odessy zapobiegli wdrożeniu w życie donieckiego i ługańskiego scenariusza, który zakończył się wojną na wschodzie Ukrainy? Czy w budynku Związków Zawodowych na Kulikowym Polu ukryły się całkowicie niewinne osoby? Czy należy traktować je jako zdrajców Ukrainy, separatystów i kolaborantów? Jak interpretować działania tych, którzy z dachu budynku Związków Zawodowych rzucali butelki z substancją zapalającą w kierunku proukraińskich aktywistów? Czy 2 maja 2014 roku na ulicach Odessy toczyła się wojna? Dlaczego do budynku Związków Zawodowych mogły wchodzić postronne osoby przez kolejne tygodnie po pożarze? Z jakiego powodu w centrum miasta pojawił się samochód, za kierownicą którego siedział Witalij Budko, przezwisko Bosman, który z broni palnej oddał kilkanaście strzałów w kierunku proukraińskich aktywistów? Ilu jeszcze strzelców znajdowało się w centrum miasta? Dlaczego w budynku Związków Zawodowych nie było wody? Dlaczego pierwszy wóz strażacki przyjechał na Kulikowe Pole po upływie kilkudziesięciu minut od wezwania? Dlaczego postępowanie milicji tego dnia wzbudza tak ogromne wątpliwości?

Wiele pytań i tak pozostanie bez odpowiedzi. Dzień 2 maja 2014 roku w Odessie obfitował w splot wydarzeń ściśle ze sobą powiązanych, bardzo często w sposób nieoczywisty, czasem przypadkowy i niekontrolowany. Przyniosły one wynik, którego z pewnością nikt nie oczekiwał. 2 maja 2014 roku w Odessie zginęło 46 osób, dwie kolejne osoby zmarły kilka dni później w szpitalu. Doszło do tragedii, która udaremniła wszelkie próby pokojowego rozwiązania konfliktu i doprowadziła w rezultacie do obecnej, najbardziej krwawej i brutalnej fazy wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa e-bookowo. Patronem medialnym publikacji jest Licznik Geigera.