Licznik Geigera

Odnaleziono fragment helikoptera, który rozbił się w 1986 r.

Fot. Wiktor Grebeniuk / chnpp.gov.ua
Fot. Wiktor Grebeniuk / chnpp.gov.ua

W środę, 6 grudnia, podczas demontażu fragmentu dachu maszynowni bloku energetycznego nr 4 znaleziono fragment śmigła ogonowego helikoptera Mi 8 – podał zarząd elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To właśnie ten śmigłowiec rozbił się nad elektrownią w  październiku 1986 r.

Jak czytamy na stronach internetowych chnpp.gov.ua, obecnie władze elektrowni rozważają możliwość oczyszczenia i dezaktywacji fragmentu śmigłowca, aby uczynić z niego obiekt muzealny.

Fot. chnpp.gov.ua
Fot. chnpp.gov.ua

Do wypadku śmigłowca Mi-8 doszło 2 października 1986 r. o godz. 17:30 czasu lokalnego. Maszyna w trakcie misji rozpylania mieszanki dezaktywacyjnej na dach maszynowni bloku energetycznego nr 4 zaczepiła łopatami o liny stojącego w pobliżu dźwigu. Helikopter runął z kilkudziesięciu metrów tuż obok budowanego sarkofagu i natychmiast stanął w płomieniach. Nikt z czteroosobowej załogi nie przeżył.

Zobacz archiwalny materiał wideo:

Dowódcą załogi był pułkownik Władimir Worobjew, nawigatorem – porucznik Aleksander Junkind, a mechanikami pokładowymi – Leonid Christicz i Mikołaj Ganżuk. Pomnik poświęcony ich pamięci stoi przy lądowisku helikopterowym w mieście Czarnobyl.

Fot. chnpp.gov.ua
Fot. chnpp.gov.ua

(źródło: chnpp.gov.ua)