Licznik Geigera

Pamięci Aleksandra Esaułowa (1952-2023)

Fot. Archiwum Aleksandra Esaułowa

Nie żyje Aleksandr Jurijewicz Esaułow – poeta i pisarz, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego Prypeci i uczestnik likwidacji skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zmarł 27 maja. Miał 70 lat.

Aleksandr Esaułow urodził się 18 listopada 1952 r. we wsi Romaczy w obwodzie kirowskim w Rosji.

W latach 1976-1985 r. pracował na różnych stanowiskach w ministerstwie finansów Ukainy, a potem – do czerwca 1987 r. był wiceprzewodniczącym Miejskiego Komitetu Wykonawczego miasta Prypeć. Po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu był uczestnikiem likwidacji skutków wypadku.

Zaczął pisać w 2003 r., jeśli nie liczyć pisanych na szybko notatek o wydarzeniach w Prypeci po awarii z 1986 r. W 2006 r. wydał książkę pt. „Czarnobyl. Kronika umarłego miasta”. Był również autorem książki pt. „Miasto, którego nie ma”, będącej zapisem jego wspomnień z życia Prypeci. Wydał także m.in. książki „Game over!” i „Antywirus”.

P.S. W tym miejscu chcemy nadmienić, że Aleksandr Esaułow miał być jednym z kolejnych gości CZARNOBYLive w marcu 2022 r. Napaść Rosji na Ukrainę oddaliła naszą rozmowę. Umówiliśmy się na wywiad już po ukraińskim zwycięstwie. Niestety tej rozmowy już nie będzie.