Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Pandemia koronawirusa a wizyty w Zonie

Fot. cotiz.org.ua / CC BY 4.0

Zarząd Zony przypomina zasady odwiedzania Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia w czasie pandemii koronawirusa SARS-Cov-2. Przygotowując się więc do odwiedzenia strefy wykluczenia należy mieć na uwadze kilka kwestii.

Pasażerowie wszystkich pojazdów poruszających się po Zonie muszą mieć założone maski i jednorazowe rękawiczki lub używać środków dezynfekujących. Punkt ten dotyczy także kierowców i przewodników. Konieczne jest także utrzymywanie 1,5-metrowego dystansu.

Wszyscy uczestnicy wycieczki będą mieć mierzoną temperaturę. Osoby z temperaturą powyżej 3,72 st. C i symptomami chorób układu oddechowego nie będą wpuszczane do strefy wykluczenia. W przypadku wykrycia takiej osoby w punktach kontrolnych, cała grupa nie zostanie wpuszczona do Zony. Odpowiedzialność za przestrzeganie przez turystów wymogów epidemiologicznych spoczywa na przewodnikach.

Obecnie w strefie wykluczenia funkcjonują wszystkie oficjalnie zatwierdzone trasy lądowe z wyjątkiem trasy rowerowej. Co istotne, administracja elektrowni ograniczyła wejście do swoich budynków. Zwiedzający mogą odwiedzić jedynie okolice pomnika Prometeusza przed wejściem do elektrowni, a także plac widokowy przez sarkofagiem.

(cotiz.org.ua)