Licznik Geigera

Pomoc charytatywna dla elektrowni

Fot. chnpp.gov.ua / CC BY 4.0

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu otrzymała pomoc charytatywną. Dary w postaci specjalistycznego sprzętu dozymetrycznego przekazali przedstawiciele organizacji Clean Futures Fund, którzy na początku marca odwiedzili elektrownię oraz Sławutycz.

Elektrownia otrzymała: sondę SmartCam do ciągłego monitoringu powietrza, cztery indywidualne dozymetry, jeden przenośny radiometr, a także inne urządzenia – m.in. latarki i krótkofalówki.

– Główną częścią naszej dostawy jest system SmartCam, który jest urządzeniem do ciągłego monitoringu powietrza. Pozwala on na monitorowanie radioaktywnych izotopów w powietrzu i ma zapewnić bezpieczeństwo pracownikom – mówi Jake Hekla, doradca naukowy organizacji Clean Futures Fund.

Według kierownika laboratorium radioekologicznego elektrowni jądrowej w Czarnobylu, dostarczony sprzęt zwiększy arsenał urządzeń wydziału bezpieczeństwa radiacyjnego. – Po przetrwaniu okupacji elektrownia wymaga uzupełnienia zasobu sprzętowego, a w szczególności aparatury dozymetrycznej – powiedział Walentyn Kisljuk.

Przypominamy, że organizacja Clean Futures Fund od 2016 r. prowadzi szereg projektów na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Najbardziej znany z nich to „Psy Czarnobyla” , który dotyczy regulacji populacji bezdomnych zwierząt na terenie strefy wykluczenia.

(chnpp.gov.ua)