Licznik Geigera

Pomoc humanitarna dla Sławutycza

Fot. Karol Adamski / Czarnobylcy

Siergiej Akulinin, Chata Guta, Stary Tallin, Aston, elektriczka, „kwartiry” mieszkańców, ATB, Fora. Te skojarzenia prowadzą wśród uczestników wyjazdów do Czarnobyla do jednego słowa – Sławutycz. Miasto wybudowane po katastrofie z 1986 roku dla pracowników czarnobylskiej elektrowni i ich rodzin znajduje się obecnie na skraju katastrofy humanitarnej. Choć leży stosunkowo niedaleko stolicy Ukrainy, to z powodu sąsiedztwa z ostrzeliwanym Czernihowem, od początku wojny jest odcięte od niemal wszelkich dostaw żywności i leków.

Nie będziemy się więcej rozpisywać. Mieszkańcy Sławutycza proszą nas i Was o pomoc w dostarczeniu produktów pierwszej potrzeby. Brakuje zarówno jedzenia, jak i leków, produktów higienicznych i chemicznych, produktów dla dzieci itp. Pomoc z Polski już ruszyła, ale produktów wciąż potrzeba!

Jak napisał Stanislav Szekstelo (popularny „Stanisław z elektrowni”):

Cześć! Póki co w Sławutyczu jest cicho i spokojnie! Są problemy z dostawą żywności. Mamy tu także schronisko – bardzo potrzebna jest karma (…), pracują apteki, ale są też problemy z dostawą leków. Przychodnia i szpital położniczy są otwarte.  Czernihów bardzo ucierpiał! Żyjmy więc i nie poddawajmy się! Dzięki!

20 marca został utworzony korytarz humanitarny między Kijowem a Sławutyczem, który umożliwia (w ograniczonym stopniu) transporty produktów do miasta. Z doświadczeń ostatnich dni wiemy jednak, że takie korytarze nie są stabilne. Nasz plan zakłada jak najszybszą zbiórkę środków i zakup produktów, których listę otrzymaliśmy po kontakcie z merem Sławutycza Jurijem Fomiczewem. Zwracamy się do Was – uczestników czarnobylskich wypraw, dla których miasto Sławutycz na pewno przywołuje miłe wspomnienia.

Wraz z całą ekipą Czarnobylców, a przede wszystkim naszymi przyjaciółmi ze Sławutycza, prosimy Was o wsparcie akcji poprzez wpłacanie środków lub pomoc w zdobyciu produktów podanych na liście znajdującej się na dole strony.

Jak produkty zostaną przetransportowane? Przewieziemy je własnymi transportami do Lwowa lub Kijowa jeszcze w tym tygodniu, gdzie zostaną odebrane bezpośrednio przez stronę sławutycką.

Sławutycz przyniósł nam wiele wspaniałych chwil. Teraz to on nas potrzebuje!

Kliknijcie po szczegóły na stronie czarnobylcy.pl – tutaj.