Licznik Geigera

Powstanie Muzeum Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec”

Fot. Paweł Suder / Stowarzyszenie EJ Żarnowiec

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku przekazało na rzecz Stowarzyszenia EJ Żarnowiec historyczny model elektrowni jądrowej w Żarnowcu. To pierwszy krok na drodze do stworzenia Muzeum EJ Żarnowiec i centrum naukowego dotyczącego energetyki jądrowej.

Model to trójwymiarowy projekt budynku głównego elektrowni wraz z reaktorem jądrowym, układem wytwarzania pary oraz z budynkami pomocniczymi, wraz ze wszystkimi instalacjami pomocniczymi. Służył on w latach 80. ubiegłego wieku inżynierom jako pomoc dydaktyczna podczas budowy.

– Widząc potrzebę społeczną przekazania i upowszechnienia wiedzy na temat historii elektrowni oraz konsekwencji zaniechania jej budowy, postanowiliśmy rozbudować nasz projekt. Nasze Stowarzyszenie planuje w 2023 roku otworzyć Muzeum EJ Żarnowiec wraz z centrum naukowym dotyczącym energetyki jądrowej – informują członkowie Stowarzyszenia EJ Żarnowiec.

Dotychczasowe działania Stowarzyszenia EJ Żarnowiec były pokrywane ze środków prywatnych jego członków. Jednak budowa Muzeum EJ Żarnowiec wiąże się z pozyskaniem finansowania rzędu 2 mln zł. Stowarzyszenie będzie korzystać z możliwych programów dofinansowujących. To jednak wciąż za mało.

Stowarzyszenie EJ Żarnowiec zwraca się o wsparcie swojej działalności. – Każda złotówka, którą zechcą państwo nam przekazać jest ważna i zostanie przekazana na działalność stowarzyszenia. Każda wpłata przybliży nas do realizacji zamierzonych celów i każdego darczyńcę w przyszłości uhonorujemy indywidualnie – mówią przedstawiciele organizacji.

Jak dokonać wpłaty?

Wpłaty można dokonać bezpośrednio na konto Stowarzyszenia EJ Żarnowiec:
24 1870 1045 2083 1070 0526 0001 – Nest Bank SA.
Tytułem: „Darowizna na cele statutowe”

Uruchomione zostały także zbiórki internetowe w serwisach pomagam.pl i zrzutka.pl.