Przechowalnik „Pisky-1” do likwidacji

Ukraińcy rozpoczęli prace związane z usunięciem odpadów radioaktywnych z przechowalnika „Pisky-1”, znajdującego się w rejonie wsi Pisky (pol. Piaski), która położona jest między miejscowościami Stare Sokoły i Orane – informuje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Jest to część projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, który ma na celu rewitalizację przechowalników odpadów radioaktywnych, znajdujących się poza granicami Zony.

Specjaliści przeanalizowali 47 takich punktów, które znajdują się obwodach czernihowskim, kijowskim i żytomierskim. Przechowalnik w Piskach uznano za jeden z dziewięciu potencjalnie najbardziej niebezpiecznych.

– Według stanu na 11 listopada z przechowalnika usunięto już 63508 kilogramów odpadów promieniotwórczych. Załadowano je do 100 elastycznych pojemników – powiedział Igor Buksanczuk, dyrektor generalny przedsiębiorstwa Radon, które zajmuje się pracami rewitalizacyjnymi. Według planu łącznie usuniętych zostanie około 300 metrów sześciennych odpadów i gleby. W przyszłym tygodniu pojemniki zostaną przetransportowane na składowisko Burakówka.

Warto zaznaczyć, ze przedsiębiorstwo Radon w ramach projektu otrzymało sprzęt do szczegółowej charakterystyki odpadów radioaktywnych, a także urządzenia do usuwania i transportu odpadów radioaktywnych. Przeprowadzono także szkolenia dla personelu przedsiębiorstwa.

Składowisko „Pisky-1” działało w latach 1987-1989. Zostały tam złożone odpady radioaktywne, które powstały w wyniku prac dezaktywacyjnych w pobliskich miejscowościach, m.in. Piskach i Karpiłowce. Całkowitą powierzchnię przechowalnika szacuje się na 124 metry kwadratowe. Przechowywane są tam odpady skażone izotopami Cezu 137, Strontu 90 i Ameryku 241.

(dazv.gov.ua)