Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Przechowalnik zużytego paliwa jądrowego w rękach elektrowni

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

We wtorek, 14 stycznia nastąpiło kolejne kluczowe wydarzenie w Zonie. Tego dnia firma Holtec International przekazała wybudowany przez siebie suchy magazyn do tymczasowego przechowywania wypalonego paliwa jądrowego ISF-2 zarządowi czarnobylskiej elektrowni.

– Zgodnie z umową po zakończeniu prac budowlanych i instalacyjnych, poza wydaniem świadectwa ukończenia budowy, wykonawca musi zapewnić szkolenie praktyczne dla personelu elektrowni jądrowej w Czarnobylu w zakresie pracy z urządzeniami. Jest to warunek konieczny, ponieważ zimne testy instalacji, które odbyły się latem 2019 r., były wykonane przez personel zatrudniony przez Holtec International – powiedział Władimir Pieskow, zastępca dyrektora czarnobylskiej elektrowni ds. operacji technicznych. Jak zaznaczył, pracownicy elektrowni przeszli już kurs teoretyczny, ale przed zbliżającymi się gorącymi testami muszą udowodnić swoje umiejętności w praktyce.

Rozpoczęcie testów zaplanowano na koniec lutego bieżącego roku. W ich trakcie 186 zespołów wypalonego paliwa jądrowego zostanie przeniesionych z ISF-1, czyli magazynu mokrego, do ISF-2.

Budowa ISF-2 trwała od 2001 r. i była finansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

ISF-2 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to zakład przetwarzania wypalonego paliwa, którego zadaniem będzie przygotowanie do przechowywania i zapakowania wypalonych zespołów paliwowych. Druga to miejsce przechowywania wypalonego paliwa przez okres 100 lat.

(chnpp.gov.ua)