Licznik Geigera

Rosjanie rozkradli wszystko

Fot. dazv.gov.ua / Facebook

Rosyjska hołota rozkradła praktycznie wszystkie budynki w mieście Czarnobyl. Jak informują przedstawiciele Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, okupanci kradli zarówno mienie robocze, jak i rzeczy osobiste pracowników Zony. Najistotniejsze jest jednak to, że wszystkie osoby, które podczas okupacji przebywały w strefie, żyją.

Rosjanie ukradli m.in. specjalistyczny sprzęt laboratorium EkoCentr. Ograbili także budynki należące do składowiska odpadów radioaktywnych „Wektor”. W terenie przylegającym do pozostałości po słynnym zrudziałym lesie rosyjscy okupanci fortyfikowali się. Zarząd strefy wykluczenia podkreśla, że „w pełni nawdychali się cząstek radioaktywnych”.

Wstępne pomiary wskazują na znaczny wzrost promieniowania na terenie strefy wykluczenia, głównie w rejonie miejsc, gdzie przebywali i przemieszczali się Rosjanie. Pełna skala zmian będzie znana, gdy uda się uruchomić zautomatyzowany system monitorowania warunków radiacyjnych ASKRO i po dokładnych pomiarach dozymetrycznych.