Rzeka Prypeć na celowniku naukowców

Fot. cotiz.org.ua

Fot. cotiz.org.ua

Ukraińscy hydrografowie w sierpniu prowadzili badania ekspedycyjne na rzece Prypeć. Wyniki ich badań zostaną wykorzystane do stworzenia nowych tras zwiedzania Zony – podał COTIZ, czyli Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Naukowcy z Państwowej Hydrografii i Naukowego Centrum Hydrofizycznego Państwowej Akademii Nauk Ukrainy skontrolowali obszar głównego toru nawigacyjnego rzeki Prypeć od 30 do 62 kilometra. Badania na terenie Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery były prowadzone w okresie od 8 do 21 sierpnia. Do ich wykonania wykorzystano dwa specjalistyczne statki Delfin i Aqua Spirit.

Podczas wypraw przeprowadzono badania hydrograficzne, hydroakustyczne i hydrologiczne. Wykonano także kontrolę radiologiczno-ekologiczną, która pozwoli określić stan skażenia radioaktywnego i ekologicznego rzeki Prypeć.

Wyniki badań zostaną wykorzystane do stworzenia nowych tras turystycznych w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Będą one również przydatne podczas prognozowania stanu ekologicznego koryta rzeki czy też zmian budowy geologicznej dna.

(cotiz.org.ua)