Licznik Geigera

Strefa wykluczenia wraca do pracy

Fot. pixabay.com

Przedsiębiorstwa strefy wykluczenia powoli wracają do pracy. Jak informuje zarząd Zony, przywrócono zasilanie energetyczne najważniejszych obiektów, a wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu działa już łączność komórkowa w sieci Lifecell.

Pozostali ukraińscy operatorzy telefonii komórkowej prowadzą prace naprawcze, gdyż większość stacji bazowych została uszkodzona przez okupantów.

W Czarnobylu przywrócono żywienie pracowników. Uruchomiono także specjalny punkt z dostępem do internetu i połączeń głosowych „Voice over IP”.

Przywrócono także pracę dozymetrycznych punktów kontrolnych w Dytjatkach i Lelowie.

Do pracy jest już także gotowy centralny magazyn wypalonego paliwa. – W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zakończyli rozpoczęte przed wojną prace i zaczęli przyjmować wypalone paliwo jądrowe. 9 marca mieliśmy otrzymać licencję od regulatora, ale zostało to przełożone. Myślę jednak, że wkrótce to dostaniemy. Jedyne, co nam teraz przeszkadza, to zakaz transportu materiałów jądrowych przez Ukrainę ze względu na stan wojenny. Bardziej krytyczną kwestią jest to, żeby orki tu nie wróciły – powiedział szef Energoatomu Petro Kotin.