Licznik Geigera

To oni zaatakowali elektrownię w Czarnobylu

Fot. Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» / Facebook

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała rosyjskich generałów, którzy wydali rozkaz zdobycia elektrowni jądrowej w Czarnobylu w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę.

Ustalono, że rozkaz szturmu na elektrownię wydał były zastępca okręgu syberyjskiego Gwardii Narodowej Rosji generał major Oleg Jakuszew. Działania swoich podwładnych bezpośrednio nadzorował pułkownik Andriej Frolenkow, zastępca dowódcy połączonego oddziału jednostek specjalnego przeznaczenia Rosgwardii w obwodzie briańskim.

Ponadto inny rosyjski generał Siergiej Burakow bezpośrednio nakazał swoim podwładnym deportować do Rosji 169 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy ochraniali elektrownię jądrową w Czarnobylu. Nakazał także rabunek mienia i sprzętu specjalnego z elektrowni i jego przewóz do Rosji.

Oleg Jakuszew. Fot. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Andriej Frolenkow. Fot. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Siergiej Burakow. Fot. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

SBU zaznacza, że atakując elektrownię jądrową w Czarnobylu okupanci rażąco naruszyli wymogi międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym Konwencji Genewskiej, która wyraźnie zabrania ataków na tego typu obiekty w czasie wojny.

Strona ukraińska zaznacza, że wszyscy rosyjscy dowódcy są podejrzani o naruszenie Kodeksu Karnego Ukrainy w części 1 artykułu 438, tj. o naruszenie praw i zwyczajów wojennych. SBU podejmuje wszelkie środki, które mają doprowadzić do postawienia okupantów przed wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko Ukrainie.