Licznik Geigera

Uwaga na fake newsy!

Fot. dazv.gov.ua

Na ukraińskich portalach internetowych zrobiło się dosyć głośno z powodu wzrostu mocy dawki promieniowania gamma w Strefie Wykluczenia w ciągu paru ostatnich dni, portale i ludzie komentujący te wydarzenia łączyli to z operacją uruchomienia nowego przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego (ХОЯТ-2).

W tym roku pożary w strefie również wywołały falę wyjątkowo głupich newsów, które różne osoby wykorzystywały do swojej propagandy, oczywiście propagandy pozbawionej nawet najmniejszego merytorycznego sensu! (O mocach dawek i skażeniach na bieżąco informował Ekocentr, ukraiński dozór jądrowy, dozory jądrowe krajów europejskich, paa.gov.pl/aktualnosc-542-pozar_lasu_wokol_niec…, inne portale nucleartoday.wordpress.com/…/bezpieczenstwo-radiol…/, promieniowanie.blogspot.com/…/pozar-lasu-koo-czarno…, bieżące informacje pojawiały się również na wielu polskich stronach informujących o wydarzeniach ze strefy)

Skąd ostatni wzrost mocy dawki promieniowania gamma?

Tło promieniotwórcze w Strefie Czarnobylskiej monitorowane jest przez system ASKRO (Automatyczny System Kontroli Sytuacji Radiacyjnej) należący do Ekocentru. W skład systemu ASKRO wchodzi 39 ciągle pracujących stacji oraz 18 dodatkowych (zakres pomiarowy od 20 nSv/h do 10 Sv/h). W warunkach normalnych stacje wykonują jeden pomiar co każdą godzinę, a informacje o mocy dawki są przekazywane do Ekocentru, w sytuacjach awaryjnych np. pożarach, moc dawki mierzona jest raz na 2-5 minut. Podobnie jak każde inne urządzenie pomiarowe stacje należy od czasu do czasu poddać weryfikacji, czy to co mierzą ma coś wspólnego z rzeczywistością czy może jednak pokazują zupełnie coś innego. Jak to się robi? Otóż przykłada się do detektora silne źródło gamma promieniotwórcze o znanej aktywności/mocy dawki z określonej odległości, tak właśnie zrobili specjaliści z Київоблстандартметрологія (Kijówoblastandartmetrologia, bcdst.kiev.ua), stąd właśnie pojawienie się większych odczytów mocy dawki. To wystarczyło, aby zacząć siać panikę.

Moc dawki promieniowania gamma w strefie wykluczenia jest w normie i jest ciągle monitorowana, każdy to może sprawdzić na tej stronie: dazv.gov.ua/…/informatsiya-pro-radiatsijnij-stan-dov…

Ostrzegamy o możliwości pojawienia się fałszywych informacji na temat sytuacji radiacyjnej w strefie wykluczenia.


Autor tekstu: Rafał Mińko