Licznik Geigera

Wandale znów oszpecili Prypeć

Fot. Chornobyl Tour
Fot. Chornobyl Tour

Wandale znów dali znać o sobie w Prypeci. Tym razem użyli logotypów ukraińskiej firmy turystycznej Chornobyl Tour, aby zniszczyć kilka obiektów w centrum miasta. Za sprawą prawdopodobnie stoją stalkerzy z jednej ze zorganizowanych grup, którzy kilka miesięcy temu w podobny sposób zniszczyli kolumny łączące dom kultury Energetyk z hotelem Polesie, a także fasadę siedziby firmy Chornobyl Tour w Kijowie.

Oto oświadczenie ukraińskiej firmy:

„Firma Chornobyl Tour z oburzeniem przyjęła informację o tym, że w nocy z 18 na 19 lipca kilku złoczyńców namalowało graffiti z naszym logotypem na kilku historycznych miejscach w Prypeci, które są zabytkami kultury i miejscami masowych wizyt turystów z całego świata.

Z całą stanowczością potępiamy te akty wandalizmu i podłości.

To akt wandalizmu, bo szkoda została wyrządzona obiektom – kandydatom do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a tę procedurę od samego początku wspiera i sponsoruje Chornobyl Tour. To akt podłości, bo wandale użyli logotypów Chornobyl Tour, aby zniszczyć nasze dobre imię i reputację.

Firma Chornobyl Tour złożyła już oświadczenie organom ścigania, które prowadzą dochodzenie w sprawie tego incydentu.

Warto przypomnieć, że podobne akty wandalizmu przeciwko Chornobyl Tour miały już miejsce wcześniej, gdy chuligani niszczyli fasady kilku budynków w mieście Prypeć. Co więcej, biorąc po uwagę charakter tych działań, wszystkie wymienione akty wandalizmu były prawdopodobnie popełnione przez tę samą grupę przestępców, którzy zostali nagrani na filmie wideo w trakcie jednego ze swych obrzydliwych działań.”

W najbliższych dniach firma Chornobyl Tour zamierza usunąć malunki z miejsc w centrum Prypeci.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej osoba o pseudonimie Hamlet’13 również dokonała zniszczeń w centrum miasta Prypeć. Wandal pomalował na biało jeden z samochodzików w parku rozrywki, a także ścianę domu kultury Energetyk. Na białym podkładzie umieścił własne rysunki.