Licznik Geigera

Wszędołazem po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

Gratka dla fanów off-roadu. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia wraz ze Stowarzyszeniem Czarnobylskich Operatorów Turystycznych opracowała nową trasę zwiedzania, którą można pokonać we wszędołazach SHERP ATV. Szlak został już zaakceptowane przez Czarnobylski Radiacyjno-Ekologiczny Rezerwat Biosfery, Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia, a także przedsiębiorstwo EkoCentr.

– Atrakcyjność turystyczna strefy wykluczenia jest jednym z wektorów projektu „Magnes Ukrainy: Czarnobylska Strefa Wykluczenia”, który przy wsparciu Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy, Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, a także Państwowej Agencji Rozwoju Turystyki Ukrainy, jest obecnie opracowywany w naszej agencji. Opracowanie i zatwierdzenie nowej trasy to kolejny krok dla popularyzacji strefy wykluczenia wśród odwiedzających – powiedział Maksim Szewczuk, wiceszef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Trasa przebiega przez tereny 30-kilometrowej strefy wykluczenia i przebiega na lądzie oraz na wodzie. Przed jej zatwierdzeniem specjaliści z przedsiębiorstwa EkoCentr przeprowadzili kontrolę dozymetryczną. Gwarantują, że poziomy kontrolne możliwego skażenia radiacyjnego nie zostaną przekroczone.

– Opracowana trasa jest wyjątkowa, ponieważ dzięki wykorzystaniu pojazdów SHERP będzie można zobaczyć unikalne miejsca, których nigdy wcześniej nie pokazywano. W szczególności będzie można spojrzeć na zatopione barki, pomosty i sprzęt wykorzystywany przez likwidatorów po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu – stwierdził Jarosław Jemelianenko, szef Stowarzyszenia Czarnobylskich Operatorów Turystycznych, które zainicjowało powstanie nowej trasy.

Jak zaznaczył, teraz każdy zainteresowany może zwiedzić strefę wykluczenia nie tylko kajakiem, ale także za pomocą  wszędołazu i zobaczyć inną Zonę. – Strefę, gdzie odradza się unikalna flora i fauna, strefę, gdzie sytuacja radiacyjna jest stale kontrolowana. To ważny etap w przezwyciężaniu psychologicznej traumy całego narodu i urzeczywistnianiu ogromnego potencjału turystycznego państwa – powiedział.

Dodatkowe informacje na stronie internetowej firmy Chernobyl Tour.

(dazv.gov.ua / CC BY 4.0)

Trasy turystyczne po pożarach – raport COTIZ-u