Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia przygotowała kompleksowy plan działania w celu zapobiegania pożarom w Zonie. Projekt zyskał poparcie resortu środowiska i obecnie jest przygotowywany do przedłożenia Gabinetowi Ministrów Ukrainy do zatwierdzenia.
– Zapobieganie to najskuteczniejsza metoda walki z ogromnymi pożarami w strefie wykluczenia. Po wydarzeniach z kwietnia 2020 r. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, przedsiębiorstwa podległe Agencji, a także odpowiednie jednostki Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i policji zabezpieczały stałe patrole w okresie zagrożenia pożarowego – powiedział Andrij Pliacko, p.o. szefa Agencji.
Dodatkowo, w ubiegłym roku w strefie wykluczenia odnowiono pasy przeciwpożarowe, zbudowano sztuczne zbiorniki wodne, a jeden z operatorów telefonii komórkowej – Vodafone – w ramach monitoringu pożarowego rozszerzył zasięg swojej sieci. Co więcej, ze środków podchodzących z funduszu rezerwowego zakupionego nowy sprzęt gaśniczy.
Doradca ministra środowiska Petro Testow zaznaczył, że „obecne zmiany klimatyczne wskazują, iż stare podejście do zapobiegania i organizowania gaszenia pożarów jest już nieaktualne”. Dlatego też opracowywana jest nowa strategia, która ma zostać przedstawiona do konsultacji w najbliższych miesiącach. – Chce również podkreślić znaczenie czynnika ludzkiego. Żaden środek ostrożności nie zapewni 100-proc. ochrony, jeśli ludzie zachowują się nieodpowiedzialnie. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że pożary mogą rozprzestrzeniać się na kilkadziesiąt kilometrów od miejsca pierwszego zaprószenia ognia, więc każdy, nawet pozornie nieistotny, ale nieugaszony pożar w lesie jest zagrożeniem – powiedział.
Według Walentina Szczerbyny, wiceszefa Profesjonalnego Stowarzyszenia Ekologów Ukrainy, prawdopodobieństwo wiosennych pożarów w strefie wykluczenia jest bardzo wysokie. Wpływają na to zmiany klimatyczne i związane z nimi bardzo niskie poziomy w rzekach, co przekłada się na wilgotność na terenach podmokłych. Sucha jesień i bezśnieżna zima pozwalają z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć najwyższy poziom zagrożenia pożarowego wiosną 2021 r.
– Strefa wykluczenia jest jednym z najtrudniejszych obszarów na świecie pod względem ochrony przeciwpożarowej – dodał Serhij Zibcew, profesor z Wydziału Leśnictwa Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Leśnictwa i Ogrodnictwa. Jak zaznaczył, ubiegłoroczne pożary „poza strasznymi konsekwencjami dla przyrody i ekologii spowodowały ogromne szkody w dziedzictwie historycznym i kulturowym Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, która obecnie przechodzi etapy przygotowawcze do muzeifikacji i wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”.
– Na ubiegłorocznym spotkaniu w Kamieńcu Podolskim z prezydentem Ukrainy podkreśliłem pilną potrzebę dalszego zwiększani zainteresowania Czarnobylem, pomocy w rozwiązywaniu spraw międzyresortowych oraz lobbowania za priorytetowymi zadaniami bezpośrednio ze strony administracji prezydenta Ukrainy. Teraz powtarzam tę prośbę. Bez wystarczającej uwagi i finansowania ze strony odpowiednich struktur państwowych żaden projekt, czy to przeciwpożarowy, czy to rozwojowy, nie jest możliwy – stwierdził Jarosław Jemalianenko, szef Stowarzyszenia Czarnobylskich Operatorów Turystycznych.