Licznik Geigera

Zmiany w programie konferencji naukowej INUDECO

Fot. materiały prasowe

„Wyzwania energetyki jądrowej Ukrainy w stanie wojennym” – to nowy temat konferencji naukowej INUDECO. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę wydarzenie odbędzie się online w dniach 27-28 kwietnia.

– 24 lutego rozpoczęła się agresywna wojna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą. Okupanci naruszyli wszystkie światowe zasady bezpieczeństwa jądrowego poprzez swoje działania terrorystyczne – ostrzał i zajęcie elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu, a także zbombardowanie ośrodka badawczego „Źródło neutronów” w Charkowie. Oznacza to tylko jedno – społeczność światowa powinna wiedzieć i rozumieć, że Federacja Rosyjska jest nuklearnym krajem terrorystycznym – informują organizatorzy INUDECO.

Społeczność naukowa i zawodowa ma silny głos w zmuszaniu świata do nałożenia silnych sankcji nuklearnych na kraj, którego wojska ostrzeliwują i zajmują obce obiekty jądrowe. Konferencja INUDECO wzywa do przeanalizowania doświadczeń wojennych na Ukrainie, wyciągnięcia twardych wniosków dotyczących terroryzmu nuklearnego, działań organizacji międzynarodowych, opracowania rekomendacji dla funkcjonowania elektrowni jądrowych i innych obiektów jądrowych w czasie wojny.

Szczegóły tutaj.