Licznik Geigera

„Żółta strefa” na Ukrainie. Co się zmienia w Zonie?

Fot. pixabay.com

Od 23 września wszystkie regiony Ukrainy trafiły do tzw. żółtej strefy kwarantanny adaptacyjnej w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Dostęp do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia pozostaje otwarty, ale należy zachowywać środki ostrożności – informuje Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.

COTIZ zaleca przestrzeganie określonych zasad podczas przebywania w Zonie:

  • każdy odwiedzający Zonę powinien mieć własne miejsce w autobusie/samochodzie
  • każdy pasażer wsiadając do autobusu/samochodu w drodze do Zony powinien przejść kontrolę temperatury
  • odwiedzający i kierowcy obowiązkowo muszą mieć założone maseczki na nos i usta, a także używać rękawiczek jednorazowych i środków do dezynfekcji rąk
  • wszyscy odwiedzający muszą zachowywać dystans społeczny, m.in. 1,5 metra.

Obecnie wszystkie oficjalnie zatwierdzone trasy ziemne działają, z wyjątkiem tras rowerowych i wodnych. Wynika to z miesiąca ciszy w okresie godowym niektórych zwierząt, który potrwa do połowy października.

Restrykcje na Ukrainie nie obejmują miejsc, w których pracownicy i klienci są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu lub posiadają potwierdzenie niedawnego przechorowania Covid-19. Zabronione zostały imprezy masowe z udziałem ponad jednej osoby na 4 metry kwadratowe. Ograniczono także dopuszczalną liczbę osób w kinach, siłowniach czy basenach.