40 tysięcy turystów, o 30 proc. więcej przewodników

Aż 36 osób w ostatnim czasie zasiliło szeregi przewodników po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Jak podaje COTIZ, czyli Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia, to wzrost aż o 30 proc, co oznacza, że obecnie w Zonie pracuje 110 przewodników. Wszystko przez ogromny napływ turystów.

W pierwszej połowie bieżącego roku Czarnobylską Strefę Wykluczenia odwiedziło blisko dwa razy więcej osób niż w analogicznym okresie 2018 r. Liczba odwiedzających wzrosła z 20 609 osób do 40 046 osób. To także  więcej osób niż w całym 2016 r.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba odwiedzających Zonę wzrosła blisko 10-krotnie i wciąż rośnie.

Wołodymyr Kuchariew, dyrektor COTIZ, niedawno omówił perspektywę współpracy w zakresie organizacji szkoleń dla przewodników z szefową Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Przewodników Janiną Gawrilową. Jednym z pomysłów jest utworzenie na jednej z wyższej uczelni specjalizacji i kursów, gdzie przewodnicy zdobywaliby określoną wiedzę dla pracy w Zonie.

Przypomnijmy, ze w pierwszym półroczu 2019 r. Zonę odwiedzili przedstawiciele 121 krajów. Na pierwszym są Ukraińcy – 10171 osób. Pierwsze miejsce wśród obcokrajowców zajęli obywatele Wielkiej Brytanii – 6998 osób. Polacy zajęli drugie miejsce z wynikiem 4343 osób. Tuż za naszymi rodakami znaleźli się Niemcy – 3747 osób. Na czwartym miejscu sklasyfikowano obywateli USA – 2455 osób.

Polacy na drugim miejscu wśród cudzoziemców odwiedzających Zonę

(cotiz.org.ua)