Licznik Geigera

50 lat Prypeci – program uroczystości

Fot. Centr Pripyat.com
Fot. Centr Pripyat.com

„4 lutego 2020 r. Prypeć skończy 50 lat. Ale ona – taką, jaką ją znaliśmy – na zawsze pozostanie szesnastolatką w noc z 25 na 26 kwietnia 1986 r.”. Oto program uroczystości, jakie z tej okazji organizują Muzeum Narodowe „Czarnobyl”, Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia, twórcy projektu artystycznego ARTEFACT i Centr Pripyat.com przy wsparciu m.in. Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery i stowarzyszenia mieszkańców Prypeci „Krajanie”.

„Przez te wszystkie lata po awarii w Czarnobylu mówiono nam, że życie nigdy nie wróci do naszego rodzinnego miasta. Ale ono powraca i Prypeć zyskuje nowe sensy istnienia. Ale już nie jako miasto energetyków, ale jako centrum inspiracji i sztuki. Z okazji urodzin Prypeci przygotowaliśmy prezent dla niej i tych wszystkich, którzy zostali zmuszeni do jej opuszczenia. Dla tych, którzy wrócili wciągu lat, jak i dla tych, którzy już nigdy nie powrócili” – piszą organizatorzy wydarzeń.

O godz. 17.00 na placu centralnym miasta rozbrzmią dźwięki wirtualnego „muzeum dźwięku” PRIPYAT Pianos. Zagrają pianiści Lesyk Jakimczuk, Paul Solonar i autor projektu Wołodymyr Sawin. Muzycy pracowali nad projektem przez siedem ostatnich lat i w  tym czasie nagrali dźwięki 20 prypeckich instrumentów, które pozostały w mieście po awarii.

Autor projektu ARTEFACT Walery Korszunow zaprezentuje multimedialną rzeźbę Prometeusza. 25-metrowa projekcja na ścianie hotelu Polesie zostanie zsynchronizowana z muzyką, jaka powstała na podstawie „Dźwięków Czarnobyla”, czyli multimedialnej biblioteki stworzonej przez osoby zaangażowane w projekt. Trójwymiarowa grafika będzie krzyżować się z archiwalnymi materiałami z kroniki Prypeci.

Równolegle w Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie odbędzie się spotkanie byłych mieszkańców Prypeci. Muzeum zaprezentuje wystawę fotografii pt. „Album Prypecki: wspomnienia z życia”, złożoną z materiałów dostarczonych przez byłych mieszkańców miasta.

Oba wydarzenia będą ze sobą połączone przy pomocy nowoczesnych środków przekazu. Uczestnicy jednej i drugiej uroczystości będą mieli podgląd na żywo tego, co dzieje się w Prypeci i Kijowie, będą mogli także komunikować się w czasie rzeczywistym. Relacja zostanie udostępniona także dla wszystkich zainteresowanych w internecie.

Więcej informacji na ten temat na Facebooku.

Przypominamy, że tego dnia Rada Miasta Sławutycza i firma Chernobyl Tour organizują wyjątkową wyprawę do Prypeci dla sławutyczan pt. „Prypeć – miasto mojego dzieciństwa”. Wycieczka jest dostępna tylko i wyłącznie dla osób, które były związane z Prypecią – tam się urodziły, mieszkały lub pracowały.

50 lat minęło…