Licznik Geigera

6 grudnia – Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy

Fot. chnpp.gov.ua / CC BY 4.0

6 grudnia wszyscy obrońcy Ukrainy obchodzą swoje święto. A my przypominamy, że od ponad 600 dni w rosyjskiej niewoli znajduje się 108 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy ochraniali elektrownię jądrową w Czarnobylu. Z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy ze specjalną odezwą do żołnierzy zwrócił się Serhij Martynow, p.o. dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobylu:

W imieniu zespołu elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozdrawiam żołnierzy i weteranów z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy!

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność i szacunek za niesamowitą odwagę i profesjonalizm, dzięki którym nasza elektrownia wyzwoliła się spod okupacji rosyjskiej. Swoimi niestrudzonymi wysiłkami godnie odparliście wroga, który nie miał innego wyjścia, jak tylko wycofać się po porażce. W ten sposób zapewniliście bezpieczeństwo energetyki jądrowej, która jest kluczowa dla całego narodu.

Ukraina jest w stanie wojny. Od początku inwazji na pełną skalę elektrownia jądrowa w Czarnobylu straciła ośmiu pracowników. Pamiętamy o każdym z nich i składamy najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim ofiar. Ich wkład w bezpieczeństwo naszego kraju na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Nie możemy też ignorować faktu, że ponad 100 żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy bronili elektrowni jądrowej w Czarnobylu, wciąż znajduje się w rosyjskiej niewoli. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ich zaangażowanie w wypełnianie swoich obowiązków i chęć ochrony naszej elektrowni. Cały zespół liczy na jak najszybszy powrót więźniów do domu, do swoich rodzin!

Niech ten dzień będzie dniem poświęcenia, odwagi i wielkiego patriotyzmu. Niech wszystkich żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy chroni wielki duch i niewyczerpana siła w każdym dniu służby.

Z poważaniem! Chwała Ukrainie!

Serhij Martynow
Pełniący obowiązki dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobylu.