Pierwszy etap rozruchu nowego sarkofagu formalnie został zakończony. W czwartek, 5 grudnia elektrownia jądrowa w Czarnobylu otrzymała certyfikat gotowości do eksploatacji Arki.
W ramach tego etapu m.in. zaprojektowano i wybudowano fundamenty Nowej Bezpiecznej Powłoki (w języku angielskim New Safe Confinement), jej główną konstrukcję wraz z powłokami i systemami suwnic, a także zaprojektowano, wyprodukowano, zainstalowano i uruchomiono systemy podtrzymywania życia oraz kontroli stanu Arki. Prace obejmowały także demontaż starego i budowę nowego komina wentylacyjnego między trzecim i czwartym blokiem czarnobylskiej elektrowni. Etap ten obejmował także przeprowadzenie 72-godzinnych testów wszystkich systemów i urządzeń sarkofagu.
Wydany certyfikat jest kluczowym dokumentem na drodze do zakończenia procedur rozruchowych sarkofagu.
Przypomnijmy, że 10 lipca zarząd elektrowni w Czarnobylu przejął od konsorcjum budowlanego Novarka nowy sarkofag. 27 września podpisano akt o gotowości do eksploatacji Arki w ramach pierwszego etapu rozruchu. Dokument ten oznacza, że wszelkie stanowiska pracy zostały obsadzone przez odpowiednio przeszkolony personel operacyjny i serwisowy.
Nasunięcie Arki odbyło się w listopadzie 2016 r. Nowa konstrukcja nad zniszczonym blokiem reaktora nr 4 to największa ruchoma konstrukcja świata. Ma 165 metrów długości, 110 metrów wysokości i waży łącznie 36 tysięcy ton.
Budowa Arki trwała od 2012 r. Jej koszt to 1,5 miliarda euro.