Licznik Geigera

Akcja sterylizacyjna psów przynosi efekty

Fot. Clean Futures Fund / facebook.com/cleanfutures

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy nie urodziły się nowe psy na terenie wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu – donosi organizacja Clean Futures Fund. Oznacza to, że jesienna akcja sterylizacyjna przyniosła oczekiwane rezultaty.

Na początku czerwca br. w Ukrainie przebywał zespół amerykańskiej organizacji Clean Futures Fund, która wspiera finansowo społeczności miast Iwanków i Sławutycz, a także przedsiębiorstwa w strefie wykluczenia, w tym Czarnobylską Elektrownię Jądrową.

Jednym z jej głównych projektów są „Psy Czarnobyla”, którego celem jest naturalne zmniejszenie bezdomnych zwierząt wokół elektrowni poprzez ich sterylizację, a tym samym stworzenie bezpieczniejszych warunków dla pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ponadto oprócz sterylizacji wszystkie psy przechodzą badania lekarskie oraz szczepienia.

– Byliśmy bardzo szczęśliwi, widząc, że w ciągu siedmiu miesięcy od czasu naszej ostatniej wizyty na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie pojawiły się nowe szczenięta. Oznacza to, że nasza październikowa akcja sterylizacyjna była niezwykle udana – stwierdziła dr Jennifer Betz, wiodący weterynarz organizacji.

(chnpp.gov.ua)