Licznik Geigera

Aleksandr Giennadijewicz Kudriawcew

Aleksander Giennadijewicz Kudriawcew. Fot. Oleksandr Agulov (National Museum Chornobyl)
Aleksander Giennadijewicz Kudriawcew. Fot. Oleksandr Agulov (National Museum Chornobyl)

Aleksandr Giennadijewicz Kudriawcew był starszym inżynierem zarządzania reaktorem w dziale reaktorowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Poznajcie jego biografię w języku polskim. Została ona opracowana we współpracy we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.

Aleksandr Giennadijewicz Kudriawcew (ros. Александр Геннадиевич Кудрявцев) rodził się 11 grudnia 1957 r. w Kirowie na terenie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1981 r. ukończył politechnikę w Leningradzie.

Pracę w elektrowni jądrowej w Czarnobylu rozpoczął 15 kwietnia 1981 r. jako młodszy specjalista na stanowisku operatora oddziału reaktorowego. Od 7 lipca 1981 r. pracował jako inżynier sterowania blokiem, stale podnosił swoje zdolności zawodowe. Od listopada 1985 r. był szkolony na starszego inżyniera sterowania reaktorem.

W pierwszych godzinach po wypadku brał udział w likwidacji jego sutków, kontroli wyposażenia oddziału reaktorowego, zapewnieniu środków dla lokalizacji awarii i zapobieganiu jej rozprzestrzeniania się.

Zmarł 14 maja 1986 r. na chorobę popromienną w szpitalu nr 6 w Moskwie. Pośmiertnie otrzymał Order „Za odwagę” Ukraina 2008 r.)


Zdjęcie wykonano w 1980 lub 1981 r. podczas prac atomistów w gospodarstwie państwowym przy zbiorze ziemniaków. Wykonał je Aleksandr Agułow – starszy operator głównych pomp cyrkulacyjnych na czwartym energobloku elektrowni. Autor zdjęcia pracował w noc wypadku i ratował towarzyszy. W konsekwencji otrzymania dawki promieniowania, jaką określono na 1,5 Sv, nabawił się ostrej choroby popromiennej pierwszego stopnia.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.

Wiktor Wasiliewicz Proskuriakow