Licznik Geigera

Wiktor Wasiliewicz Proskuriakow

Wiktor Wasiliewicz Proskuriakow. Fot. Oleksandr Agulov (National Museum Chornobyl)
Wiktor Wasiliewicz Proskuriakow. Fot. Oleksandr Agulov (National Museum Chornobyl)

Oto sylwetka Wiktora Wasiliewicza Proskuriakowa – starszego inżyniera działu reaktorowego elektrowni jądrowej w Czarnobylu, uczestnika wydarzeń z 1986 r. Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie.

Wiktor Wasiliewicz Proskuriakow (ros. Виктор Васильевич Проскуряков) – urodził się 9 kwietnia 1955 r. w mieście Swobodnym w obwodzie amurskim na terenie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Pracę w elektrowni w Czarnobylu rozpoczął w 1982 r. jako młody specjalista po ukończeniu politechniki w Tomsku. Został przyjęty na stanowisko operatora hali reaktorowej w dziale reaktorowym. W ciągu czterech lat przeszedł szlak od operatora do starszego inżyniera kontroli reaktorem.

W pierwszych godzinach po wypadku brał udział w likwidacji jego sutków, kontroli wyposażenia oddziału reaktorowego, zapewnieniu środków dla lokalizacji awarii i zapobieganiu jej rozprzestrzeniania się.

Zmarł 17 maja 1986 r. z powodu ostrej choroby popromiennej w Moskwie. Otrzymał Order Honoru (ZSRR, 1986 r.), a także Order „Za odwagę” III stopnia (Ukraina, 2008 r.)


Zdjęcie wykonano 9 maja 1983 r. Autorem zdjęcia jest Aleksandr Agułow –  starszy operator głównych pomp cyrkulacyjnych na czwartym energobloku elektrowni. Autor zdjęcia pracował w noc wypadku i ratował towarzyszy. W konsekwencji otrzymania dawki promieniowania, jaką określono na 1,5 Sv, nabawił się ostrej choroby popromiennej pierwszego stopnia.

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.

Walerij Iwanowicz Pierewaczenko