Licznik Geigera

Amerykańskie reaktory na Ukrainie

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa / Fot. Energoatom, atom.gov.ua

Jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się prace przy budowie pierwszego na Ukrainie reaktora typu AP1000 – poinformował pełniący obowiązki szefa Energoatomu Petro Kotin. Pierwszym projektem byłoby ukończenie czwartego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej przy użyciu niewykorzystanych części z anulowanego projektu VC Summer w Stanach Zjednoczonych.

Jak przypomina World Nuclear News, we wrześniu br. w Waszyngtonie podpisano zestaw umów o współpracy między Ukrainą a USA. Wśród nich znalazło się memorandum o współpracy pomiędzy zarządzającym ukraińskimi elektrowniami jądrowymi przedsiębiorstwem Energoatom a kompanią Westinghouse.

Ukończenie budowy czwartego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej określono jako „projekt pilotażowy”. Przypomnijmy, że budowę reaktora typu WWER rozpoczęto w 1987 r., ale inwestycja utknęła przy poziomie zaawansowania wynoszącym 28 proc. Teraz Energoatom i Westinghouse planują ukończyć inwestycję przy użyciu technologii AP1000, ale – jak zaznacza WNN – nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób zostaną połączone dwa bardzo różne projekty reaktora ciśnieniowego.

Niewykorzystane części z anulowanego projektu VC Summer to m.in. zbiornik reaktora, wytwornica pary, co najmniej trzy główne pompy obiegowe, itd.

W dalszej kolejności Energoatom i Westinghouse przewidują budowę kolejnych czterech bloków z wykorzystaniem technologii AP1000.

(world-nuclear-news.org)