ARTEFACT, czyli walka z postprawdą

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

Już w październiku po raz pierwszy w historii w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia zaprezentowana zostanie interaktywna instalacja w ramach projektu ARTEFACT. Jak informuje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, będzie to połączenie cyfrowego obrazu i wyjątkowej muzyki, a cały projekt poświęcony jest współczesnym problemom epoki informacyjnej, tj. manipulacji informacjami, fałszywym wiadomościom i postprawdzie.

– Czarnobylska tematyka zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony opinii publicznej i mediów. A tam, gdzie istnieje popyt na informacje, mogą pojawić się plotki, legendy, a w konsekwencji fałszywe wiadomości. To wszystko prowadzi do dezinformacji obywateli w ważnych sprawach. Dlatego Agencja wspiera inicjatywę organizatorów projektu ARTEFACT. Dobre jakościowo, dokładne i prawdziwe informacje, walka z fałszywymi doniesieniami oraz odpowiedzialne wykorzystanie informacji jest kluczem do rozwoju naszego państwa – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Prezentacja rzeźby odbędzie się w październiku. Do tego czasu Zona będzie odwiedzana przez artystów, a Agencja będzie gospodarzem serii spotkań z młodzieżą na temat ochrony przed  fałszywymi informacjami, rozwoju krytycznego myślenia i umiejętnego korzystania z mediów. Wszystkie wydarzenia staną się częścią filmu dokumentalnego.

W ramach projektu ARTEFACT wdrożonych zostanie szereg działań, w tym:

  • stworzenie i instalacja w Strefie Wykluczenia unikalnej interaktywnej rzeźby,
  • napisanie do niej ścieżki dźwiękowej przez światowe gwiazdy muzyki,
  • stworzenie biblioteki dźwięków pt. „Dźwięki Czarnobyla”, z której będą mogli korzystać muzycy z całego świata,
  • wykłady z młodzieżą na temat postprawdy i umiejętności korzystania z mediów,
  • interaktywne wystawy na festiwalach i wydarzeniach kulturalnych na Ukrainie,
  • prezentacja cyfrowej rzeźby dla przedstawicieli mediów z całego świata,
  • stworzenie filmu dokumentalnego pt. „ARTEFACT”.

(dazv.gov.ua)