Licznik Geigera

Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa gotowy do eksploatacji

Fot. facebook.com/energoatom.ua

Energoatom otrzymał pozwolenie na uruchomienie Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – poinformował dyrektor generalny przedsiębiorstwa Petro Kotin.

– Za tym epokowym wydarzeniem kryje się prawdziwy wyczyn zespołu ludzi o podobnych poglądach. Dziękuję personelowi firmy, specjalistom z AtomProektInżyniring, partnerom z Holtec International, wykonawcom i tym wszystkim, którzy przyczynili się do ważnego projektu dla całego kraju – napisał Kotin na swoim profilu na Facebooku.

Jak zaznaczył, „zrobiliśmy to. Uczyniliśmy to mimo zaciekłego oporu i sprzeciwu wroga, przekupionych pseudoekspertów i obelg Kremla wewnątrz kraju”. – Jestem pewien, że ciężkie czasy nas zjednoczą, a Ukraina na pewno wygra i przywróci to się jej należy – stwierdził Kotin.

Suchy magazyn był budowany od 2017 r. przez amerykańską firmę Holtec International. Może on pomieścić łącznie 16 430 zużytych zestawów paliwowych, w tym 12 010 zestawów z reaktorów WWER-1000 i 4520 zestawów z reaktorów WWER-440. Pozwoli to na uniezależnienie naszego wschodniego sąsiada od Federacji Rosyjskiej w zakresie składowania wypalonego paliwa.